Vydařená neděle


Dnes od rána nás (tedy kluky) ročníku 2013 čekal další maraton zápasů, tentokráte v Málkově u Chomutova. Příjemná hala v malé vesnici, kde se sešly zajímavé kluby, nejen dle názvu – Most, Žatec, Sokolov, Louny, Podbořany aj.

Na úvodním zahájení turnaje, kde bylo celkem 8 týmů a vysvětlení si pravidel mě trošku zarazila možnost hry od mantinelu k mantinelu, což mě nabádalo k myšlence, že se bude narážet bezhlavě o zeď. Pravidla však byla daná a tak jsme se s tím museli poprat. Naštěstí většina týmů hrála opravdu fotbal, a tak se zdi toliko nevyužívalo. Jak již zaznělo v nadpisu, tento den nebyl vydařený jen výsledkem a vstřelenými brankami, ale hlavně předvedenou hrou všech našich borců.

V úvodu turnaje jsme narazili na pozdějšího vítěze FK Baník Sokolov a jak se ukázalo, oprávněného.

FK Baník Sokolov – SK Slaný 2:0

Kluci z Baníku vlétli na naše hráče s velmi agresivním a sebevědomým stylem. Byl to úvod turnaje a kluci se rozkoukávali, hřiště bylo poměrně široké, takže prostoru pro kombinaci bylo dostatek. Ani jsme se nerozkoukali a prohrávali jsme rozdílem dvou branek. Byl to opravdu hodně fyzický fotbal a docela i rychlý. Kryštof měl v brance dost pěkných zákroků, párkrát pomohla i konstrukce. Od poloviny zápasu se síly vyrovnaly a naši začali soupeře mírně přehrávat. Branku jsme sice nevstřelili, ale s kvalitou naší hry z druhé půlky zápasu proti tak důraznému soupeři jsme byli celkem spokojeni.

SKJ Junior Žatec – SK Slaný 0:1 (Jony)

Do druhého zápasu jsme vlétli s větší vervou a stylem a rozhodně jsme to byli my, kdo tahal otěže zápasu. Byli jsme kombinačně, rychlostně i agresivně lepší. Ne že by byl soupeř o tolik horší, ale nám vycházely přihrávky, přechody 1vs1, bránění a víc jsme o sobě věděli. Nakonec vše rozlousknul Jony vstřeleným gólem a zařídil první vítězství na turnaji. Poté následovala docela dlouhá pauza a poslední soupeř ve skupině.

SK Slaný – SK Havran Kryry 8:2 (5xJony, 2x Honza V., Lukáš)

Tento zápas měl určit, kdo bude hrát o co. Dle výsledků to měl být jednoznačný zápas v náš prospěch, ale fotbal je fotbal a i proti papírově slabšímu (to samozřejmě kluci nevěděli) soupeři se ne vždy musí hrát elegantně a v pohodě. Od úvodu zápasu jsme soupeře zatlačili před bránu a „mlátili“ do míče hlava nehlava, vše však šlo kolem tyčí nebo do gólmanky nebo protihráčů. Nabádali jsme kluky, aby neblbli a klidněji zakončovali. První rychlou akcí po pár minutách nám dal naději opět Jony, jenže soupeř po dvou závarech a nastřelených balónech najednou vedl 2:1. Byla cca 6. minuta a trochu nás mrazilo v zádech, jestli to snad neprohrajeme s takovýmto dosti rozdílovým soupeřem. Naštěstí to vzal do svých nohou Lukáš, vstřelil krásný gól po průniku a odstartoval naši kanonádu, do které se ještě zapojili znovu 4x Jony a 2x Honza Vicenec.

SK Slaný – TJ Tatran Podbořany 1:0 (Jony)

Po těchto třech zápasech ve skupině jsme byli druzí se skóre 9:4 a čekal nás vítěz první skupiny se třemi výhrami a skóre 13:3 TJ Tatran Podbořany. Tento semifinálový souboj byl krásný a dramatický od začátku až do konce. My jsme doslova jezdili po zadku, nenechali soupeře ani chvíli na pokoji, zásobovali gólmana soupeře střelami, kombinovali, přihrávali si, až se to zase povedlo, komu jinému než Jonášovi a najednou jsme vedli 1:0. A vítězství jsme si již vzít nenechali za žádnou cenu. Skvělý zápas. Nevím, jestli to trenér neunesl, ale bylo mu zatěžko, si jít podat s našimi kluky ruku včetně jednoho jejich hráče. Ale i to se stává, my jsme to neřešili a šli na finálový zápas.

Finále  

SK Slaný – FK Baník Sokolov 1:2 (Jony)

Na tento zápas jsme kluky nabádali k velké agresivitě celého týmu hned od začátku zápasu. Nic si zbytečně nestěžovat a co nejlehčím a nejrychlejším způsobem se dostat před soupeřovu branku. Do branky šel tentokrát Honza Vicenec (poprvé), aby si to také odbyl a začalo se. Tak jako v prvním zápase šli na nás kluci z Baníku velmi „z ostra“, vše v rámci pravidel samozřejmě a my než jsme se otrkali, zase jsme prohrávali o gól. Naše aktivita se ale nezmírnila, naopak jsme šlapali dál. Z jedné krásné brejkové situace vybojoval míč Jony a srovnal skóre. Pak už se soupeř, zejména tedy gólman uchyloval k nakopávání míčů za naši obranu těsně před půlící čáru a rychlí útočníci soupeře dali z takovéto jedné akce gól. Na víc jsme už nebyli schopni odpovědět a tak zápas skončil pro nás krásným druhým místem.

Musím zde pochválit tým jako celek za předvedenou hru, bojovnost, nasazení a celkovou fotbalovost. Lukáš s Honzou jezdili nahoru a dolů, bránili, připravovali akce útočníkům, Jonáš byl naším a možná i turnajovým střelcem a zejména s Alexem jim šla pěkně souhra, neúnavný Kryštof s Lukym Kubenkou rozbíjeli akce soupeře a Vojta se už více sžil s míčem a rozdal pěkné přihrávky. Máme se pořád co učit, ale dnešní kvalitně obsazený turnaj nám ukázal, že jdeme správnou cestou a hlavně kluci makají jeden za druhého a vyhoví si v mnoha situacích, což je strašně důležité.

Jiří Balla