První velká zkouška hry 5+1 na výbornou


Za krásného slunečného počasí jsme si poprvé vyzkoušeli jak se hraje ve starší přípravce a jako první jsme domluvili přátelské utkání s týmem Pozdně, který proti nám postavil regulérní tým SPŘ, tedy ročníky 2011 a 2010 doplněné 2012 a 2013. Nová pravidla, větší hřiště i míč pro nás byly tak trošku novinou a bylo tedy otázkou, jak se s těmito novinkami kluci poperou. Navíc po výkonech na posledních trénincích jsme do Pozdně odjížděli přeci jen trošku s rozpaky.

Po příjezdu na místo nás čekal krásný zelený trávník, dvě hřiště a kvalitní soupeř. My jsme si přijeli vyzkoušet souboje se staršími a mnohdy i většími borci.

Hned v úvodu jsme klukům kladli na srdce, že ve starší přípravce se hraje na větším hřišti s vyšším počtem hráčů a tudíž velké kličkování není ta správná cesta k úspěchu. Že tou cestou je spolupráce celého týmu, že správným receptem musí být klička – jeden až dva doteky – přihrávka – náběh. Přesně toto jsme si chtěli vyzkoušet. Tedy spolupráci jednotlivých řad a zapojení „střeďáka“ a brankáře do naší hry.

I když jsme se báli, jak to někteří borci po zimní pauze a pár trénincích zvládnou, hned úvodní patnáctiminutovka vyvrátila všechny pochybnosti. Na soupeře jsme vlétli bez jakéhokoliv respektu a hned od prvních minut jsme jej téměř k ničemu nepustili. Naše akce zejména po levé straně byly smrtící. Dan posílal krásné časované průnikovky na skvěle nabíhajícího Tomáše a jen škoda, že Tom před zápasem neseřídil lépe mířidla. Sice po pravé straně těch krásných akcí tolik vidět nebylo, zato jejich efektivita byla zase vyšší. Celkově jsme první část předvedli krásný fotbal se spoustou zajímavých a přímočarých akcí.

Do dalších částí jsme přeci jen už více sáhli do sestav, vystřídali brankáře a podobně. Na naší hře se projevila i přibývající únava a na herním projevu i zlepšená hra soupeře. Ten jako by se po úvodní části probral a hra se výrazně vyrovnala. Hrál se krásný fotbal na obě strany. My jsme měli asi více držení míče, za zmínku stojí situace, kdy Krausika soupeř zavíral a tak Marťas neváhal zaseknout, vrátit míč na Dana, ten přes gólmana otočil na pravého obránce. Míč dál putoval přes střeďáka na pravého útočníka a po přihrávce před branku – GÓÓÓL!!!!  Prostě parádní akce, do které se zapojil celý tým a ze soupeře jsme udělali jen diváky. Nejednalo se však pouze o tuto akci. Situací, kdy jsme se ze složité situace v podčíslení dostali do komfortního postavení a soupeře tím dostali pod tlak byla pěkná řádka. Naše hra se musela líbit, byla i vcelku nápaditá, kluci si vyhověli a spolupracovali.

S postupujícím časem a přibývající únavou se sice na naše kopačky vkrádala nepřesnost a soupeř nás místy přehrával. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že první dvě části jsme odehráli pouze s jedním střídajícím hráčem pro obě hřiště !!! a poté, co musel Sam odjet jsme hráli bez střídání !!! Přesto vše kluci ukázali ohromnou dílu a fyzický fond za což si zaslouží poklonu. Je vidět, že fyzicky náročné tréninky dokáží v zápasech zúročit 🙂

Abychom ale jen nechválili, našlo se na naší hře i několik nedostatků. Zejména v úvodu jsme nezapojovali do hry brankáře, občas jsme měli problém v pohybu bez míče a zbytečné či nesmyslné přihrávky na 2 metry. Není to ale nic, co by se nedalo zlepšit a zejména v tréninku osvojit.

I když nerad hodnotím výkony jednotlivců, musím dnes jednoho zmínit. Byť si velkou pochvalu zaslouží všichni, tak Dan si zaslouží pochvalu s medvídkem 🙂 I nezkušenému oku nemohlo uniknout Danovo čtení hry, postavení, kdy vždy soupeře dostal do nekomfortního postavení. Řídil hru před sebou, komunikoval s hráči před sebou (vem si toho, toho mám já atd.) a dokonce dokázal útočícího hráče „odcouvat v bočním postavení“ a pak ho dohrát. Toto jsou všechno atributy kvalitního obránce. Když k tomu připočteme zakládání útočných akcí, pak si opravdu Dan zaslouží za dnešek k té jedničce opravdu medvídka 🙂

Celkově bych ale chtěl poděkovat všem. Kvalitnímu soupeři, který chtěl hrát fotbal a ukázal, že i na malých vesnicích to umí dělat dobře. Velké poděkování a pochvala patří dětem za to, co nám předvedly a pak i všem rodičům za povzbuzování. Myslím, že jsme si užili pěkné odpoledne se sympatickým soupeřem.