Krátké ohlédnutí za odehranými přáteláčky r.2012


Je to již několik týdnů, co došlo k uvolnění protiepidemických opatření a my jsme za tu dobu odehráli již pěknou řádku přáteláků a ještě několik nás jich čeká. Dalo by se říci, že jsme právě v polovině tohoto období. Po utkáních s menšími kluby z kladenska nás teď budou čekat při vší úctě k dosavadním soupeřům už těžší a fotbalovější týmy a tak bych rád shrnul, to co jsme měli možnost vidět na hřišti.

Bystrému oku asi neuniklo, že v naší hře dochází k několika podstatnějším změnám. Vzhledem k tomu, že ročník 2012 přechází od podzimu do kategorie starší přípravky, podřídili jsme tomu i naše přáteláky. Co se od nové sezóny změní? Vedle velikosti hřiště se změní počet hráčů, ve starší přípravce je to 5+1. Toto jsou dvě zásadní změny ze kterých vychází i ta další – herní pojetí. Krom uvedeného se musí už auty házet a neplatí „malá domů“.

Když vypustíme poslední dvě změny, na které jsme schopni reagovat velice rychle (naši brankáři málokdy chytali míč do rukou a házet kluci umí), je potřeba si zvykat na zmiňovaný herní styl. Se zvětšující velikostí hřiště už musí maličko ustoupit individualita na úkor týmového herního výkonu (THV). Co to v praxi znamená? Už to nepůjde vzít míč a proběhnout celé hřiště. To už je velké a hráčů je tam přeci jen více. Už bude potřeba spolupráce a kombinace. Ne snad, že bychom klukům zakazovali řešení situací 1v1, ale budeme po nich chtít i hledání volného prostoru v konceptu celého týmu a hřiště (přenášení těžiště hry atd.). Toto se snažíme v rámci možností přenášet již do tréninků a chceme zkoušet i v zápasech a zároveň průběžně hledáme a zkoušíme hráče na novém postu.

Pokud se tedy ohlédneme za odehranými zápasy, nemůžeme být nespokojeni. Už zápas v Pozdni nás velice mile překvapil. Kluci se tam vypořádali s výškovou převahou soupeře a více než polovinu utkání byli lepším týmem, kdy v závěru už docházely tatranky a soupeř nás přeci jen začal přehrávat. Trošku rozčarováním byl zápas v Libušíně, kde byl soupeř přeci jen rychlejší, nedal nám tolik prostoru a okamžitě napadal i ve třech hráčích a my jsme nedokázali si s touto hrou poradit. Vcelku zajímavým ukazatelem naší kvality byl tým SK Kladno. Ve velice kvalitním utkání jsme na „silnějším“ hřišti sice tahali za kratší konec. Zejména pak v momentech, kdy byl na hřišti kladenský šikulka Adam Hlava, nicméně i když jsme na branky asi prohráli, viděli jsme řadu zajímavých akcí a pohledný fotbal. Mezitím na druhém hřišti jsme soupeře vcelku válcovali a kluci i tam předváděli pěkné věci.

Velice milým překvapením bylo utkání v Brandýsku, kam jsme jeli trošku s obavami o výkon. Přeci jen tým, který tam jel, nebyl z těch nejsilnějších a v konfrontaci s o rok či dva staršími borci jsme měli trošku obavy. Ty se rozplynuly hned od prvních minut a kluci k našemu údivu tam předvedli velmi pohledný výkon a se soupeřem drželi krok. Toto utkání sice trošku bolelo, protože soupeř hrál vcelku dost do těla, ale až na jednu ukázkovou kosu bylo vše v rámci pravidel a kluci si musí na důraznou hru zvykat.

Posledním zatím odehraným PU bylo utkání na Kablovce (SK Kročehlavy). Toto utkání s kdysi třetiligovým týmem bylo náhradou za utkání ve Vinařicích a nastupovali jsme proti „čistokrevnému“ ročníku 2011. Ani zde jsme nepředvedli špatný výkon. Soupeře jsme přehrávali jak individuálně, tak i kombinačně, on nás zase silově. Celkově se ale jednalo o zajímavé a vyrovnané utkání a nám tento zápas ukázal, co nás od nové sezóny čeká a s čím musíme počítat. Kablovka dlouhodobě patří mezi přední týmy okresního fotbalu.

Jak už bylo uvedeno výše, máme za sebou první polovinu přáteláků s menšími týmy kladenska, teď už nás budou přeci jen čekat větší a fotbalově vyspělejší stejně staré týmy.

Pokud bychom hodnotili dosavadní výkony. Musíme bát vcelku spokojeni. Co nás mile překvapilo, většina kluků pochopila, že je potřeba spolupracovat a to i s brankářem a přes něj přenášet zmiňované těžiště hry. Viděli jsme spoustu krásných kombinačních akcí do kterých byl mnohdy i zapojen „střeďák“. Kluci vcelku pochopili systém hry na velkém hřišti a jsou schopni využít svých dovedností a pomoci si ve složitějších situacích. Je zajímavé sledovat i některé taktické návyky zejména ve hře obránců. Na druhou stranu je ještě spousta věcí, na kterých musíme zapracovat, zejména pak na práci po zisku míče, přebírání míče do otevřeného postavení a s tím spojeného navázání pohybu. Každopádně si myslím, že se máme na co těšit už tuto sobotu, kdy nás prověří tým velvarské akademie.