Smolný spořický turnaj


V neděli 6.2. jsme se účastnily turnaje ve velmi sympatické hale ve Spořicích u Chomutova. Na turnaj jsme přihlásily dva týmy (ročník 2012 a 2013). Jak postupně přicházely omluvenky (kdy o některých jsme si mohli myslet svoje 🙂 ) jsme se pomaličku začali strachovat o naši účast. Nakonec jsme vyčerpali téměř všechny naše možnosti a na turnaj jsme jeli téměř doslova se vším, co mělo nohy a navíc ani složení týmů nebylo čistě ortodoxně po ročnících (hodnocení výkonů obou našich týmů naleznete níže)

Hodnocení turnaje týmu U-10

Na turnaji ve Spořicích jsme chtěli dát prostor zejména méně zkušeným hráčům a doplnit je o ty zkušenější. Bohužel díky omluvenkám jsme postupně nominaci doplňovali o zkušené hráče z užšího kádru a nakonec i tak jsme do podkrušnohoří odjížděli jen se třemi střídajícími hráči. Doma zůstali jen Viktor a Kristián, ale ty jsme na takto obsazeném turnaji nemohli trápit a Sama jsme půjčili na poslední chvíli prckům. Nedalo se tedy čekat, že v turnaji se umístíme na předních příčkách a spíše šlo o to neudělat si ostudu a jak již bylo řečeno – dát prostor méně zkušeným hráčům.

 

SK Slaný U10 – SK Slaný U9  2:0 (branky: Plíva)

Do turnaje jsme vstoupili (jak už to v případě dvou přihlášených týmů bývá) slánským derby.  Už před turnajem jsme nabádali zejména naše zkušené hráče k jednoduchosti – tedy zakončení bez vylepšování situace. Tato taktika se nám proti našim mladším kamarádům poměrně vydařila a všechny tři opory týmu (Tomáš, Dan a Marťas) se snažili zakončovat mnohdy i z nepřipravených pozic. Výsledkem toho byly dvě branky Tomáše. I když jsme v tomto utkání nebyli zdaleka lepším soupeřem, zvítězila naše defenziva nad ofenzivní snahou soupeře a my jsme do turnaje vstoupili vítězně.

SK Slaný U10 – FŠ Litvínov 1:1 (branka: Kraus)

Po úvodní výhře nad naší U9 jsme nastoupili proto týmu z Litvínova. Opět jsme museli čelit převaze soupeře, kdy jsme vepředu neudrželi míč a ten se nám vracel jako bumerang a tak naše obranná dvojice společně s brankářem a střeďákem byli v neustálém zápřahu. A bylo hůř, když si po pěti minutách vstřelil Dan úvodní branku utkání. K naší smůle do vlastní branky 🙁 My jsme se postupně ale osmělovali, hru vyrovnávali a i přesto, že soupeř hrozil protiútoky, dostávali jsme se častěji na jeho polovinu. Nakonec se nám podařilo vstřelit vyrovnávací branku.

SK Slaný U10 – SK Kryry 1:1 (branka: Plíva)

Už podle průběhu ostatních utkání bylo jasné, že naše třetí utkání bude proti slabšímu soupeři a tedy poslední šance bodovat a dá se říct, že od začátku to tak i vypadalo. Relativně snadno jsme se dostávali na polovinu soupeře a velkou škodou bylo, že Tomáš při nábězích volil místo individuální akce přihrávku. Ta se ale nesetkala s pochopením spoluhráčů a tak se hra vracela na naší branku. Nakonec ale se podařilo založit krásnou a pohlednou akci, kdy Adam ideálně našel Toma v náběhu a ten nedal brankáři soupeře šanci. Bohužel když jsme už sahali po vítězství přišlo chybné střídání, po něm zmatek v naší obraně a vyrovnávací branka.

SK Slaný U10 – FK Ústí nad Labem 0:8

V předposledním a posledním utkání nás čekali dva nejsilnější soupeři turnaje. My jsme po výsledku našich prcků doufali v důstojný průběh utkání. To se ale rozplynulo po deseti vteřinách. Dostat se z urputného tlaku bylo nad naše síly a soupeř si dělal co chtěl a to bohužel doslova. Už proti týmu U9 se předvedli, jak zákeřně dokáží hrát a své „umění“ záludných zákroků si neodpustili ani proti nám. Kde je ten tým se kterým jsme se potkaly v Roudnici i v UL? 🙁 Po mnoha letech to ve mě evokuje vzpomínku, kdy na turnaji ve Spořicích nám soupeř jeho tvrdou hrou zlikvidoval dva hráče v souboji o první místo na turnaji – poznámka redakce.

SK Slaný U10 – ABC Braník 0:6

V posledním utkání proti týmu z Braníka by asi jen blázen očekával bodový zisk, navíc, když Tomáš s Danem už měli v nohách téměř celý turnaj. Cílem tedy bylo neudělat si ostudu a důstojně ukončit turnaj. Jak se nakonec ukázalo při počítání výsledků, naše prohra promluvila do celkového pořadí. Ústí sahalo po celkovém vítězství na turnaji a vzít jim ho mohl pouze Braník za předpokladu porážky o minimálně 5 branek. A tak jsme nevědomky pomstili zákeřný likvidační zákrok na Viktora. Kaňkou na tomto utkání bylo zranění Dana, který nezaviněně spadl tak nešťastně, že si pod tělem nechal pravou ruku. I když jsme si přáli a doufali, že se bude jednat pouze o pohmožděné zápěstí či natažené vazy, rentgen nakonec potvrdil to co jsme nikdo nechtěl slyšet – zlomenina 🙁 Danovi přejeme rychlé hojení a budeme se těšit až ho mezi námi zase uvidíme.

 

Turnaj ve Spořicích byl velkou zkušenou pro méně zkušené borce. Myslím, že zejména po utkání s týmem Ústí si připadali Máza, Filip, Vojta a Ondra Fatka jako na kolotoči ještě cestou domů. Je nám jasné, že tento turnaj byl pro kluky nad rámec jejich možností, mnohdy nestačili ani sledovat co se kolem děje natož na hru reagovat. Je to ale pro ně velká zkušenost do jarních kol soutěže přípravek, kdy už nebudou moci spoléhat na Dana, Sama, Zápu a další, kde vše bude na nich a výsledek si budou muset uhrát už sami. Je pravdou, že ne s takto kvalitními soupeři. Nyní nás už čekají pouze dva turnaje, kam pojedeme v nejsilnější možné sestavě a pak řada přáteláků, které by se měly hrát s přiměřeně silnými soupeři.

Hodnocení týmu U9

Tuto neděli jsme pokračovali v maratonu zimních turnajů. Předchozí dva turnaje byly sice vítězné, avšak v tomto turnaji vzhledem k tomu, že byl pro ročník 2012 a mladší, v herním systému 5+1, větší a těžší míč, jsme mohli být tak maximálně překvapeni předvedenou hrou a výsledky. Původně se mělo účastnit 8 týmů, nakonec jich bylo 6, vzhledem k současné situaci jsme mohli být rádi za takovou účast, hrálo se 1×14 min Na tento turnaj měli nominaci hráči, kteří hrají již delší dobu. Tak jak se snížil počet účastnících se týmů, tak obdobně se během týdne snižovala základna našeho nominovaného mužstva. Z 11 hráčů se dva omluvili hned minulý týden a pak další tři spadli do karantény nebo onemocněli v pátek. Za pomoci ostatních rodičů, za což moc děkujeme, byli donominováni hráči, kteří mají za sebou pár zápasů a výpomoc z r. 2012 Samuel Kubát.

SK Slaný U9 – SK Slaný U10 0:2

Hned úvodní duel byl proti našim. Hra se rychle přelévala od branky k brance, po pár minutách se hrálo více na půlce hřiště. Bylo vidět hodně osobních soubojů. Najednou z brejku a skrumáže hráčů se vymanil myslím T. Plíva a jak to umí, napřáhl a starší vedli. Pak se trochu mladší otrkali a dovolím si říci, že měli držení míče po větší část zápasu, avšak skrumáže a osobní souboje tělo na tělo nebraly konce, takže moc pohledného fotbalu nebylo vidno. Co na tom, že jsme drželi míč, když jsme pořádně nevystřelili, a protože se fotbal hraje na branky a tu další přidali starší, zaslouženě zvítězili.

ABC Braník – SK Slaný U9 3:0
Tento soupeř, nakonec vítěz turnaje, na nás vlétl ve velkém stylu. Tak jako v prvním zápase jsme chvíli vzdorovali, urputně jsme bránili soupeřovi akce, ale ten skóroval celkem třikrát. Bylo zde ale již viditelné zlepšení hry, kdy i my jsme si začali vytvářet tu a tam nějakou šanci a stříleli. Opět plno osobních soubojů, fyzicky náročných, ve kterých jsme se ale vůbec nenechali zahanbit.

SK Slaný U9 – FK Ústí nad Labem 1:4
Výsledek, který je uveden, absolutně neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti. Chlapci z Ústí, docela urostlí, kteří si v osobních soubojích nebrali servítky, hodně fotbaloví, technicky dobře vybavení. Ale asi byli dosti zaskočení, když náš tým po pár minutách skóroval velmi pěknou akcí, posledním střílejícím byla Nelča. Pak se hra dostala do fáze osobních soubojů, které však byly několikrát za hranicí pravidel, nejméně tedy v jednom případě.
Zde se musím osobně omluvit za můj neadekvátní projev vůči rozhodčímu, ale na druhou stranu musím dodat, že to, že byl faulován Viktor přirozeným pohybem protihráče, kdy ten ho sejmul kolenem – to jsem bral jako faul ze hry, ale to jakým způsobem jiný hráč zezadu skočil na nohy Nelči nebo už nevím koho, rozhodčí ani nepípnul, hráče nenapomenul, neodpískal penaltu, tak to už jsem se bohužel neudržel a musel jsem sice ne úplně vhodnou formou, ale přesto alespoň slovně zasáhnout. Nejvíce mě pobavila reakce trenéra Ústí, když jsem mu říkal, ať si chlapce zklidní, že to nemyslí vážně – krčil rameny. Viz níže formulace přestupku hráče z pravidel FAČR pro přípravky:

V případě surové hry či hrubého nesportovního chování má právo rozhodčí hráče dočasně vyloučit na dobu 5minut. Daný tým hráče vystřídá jiným hráčem a hraje ve stejném počtu. Toto právo může rozhodčí použít u daného hráče opakovaně.

V tomto zápase jsme se opět viditelně zlepšovali, naši hráči jakoby začali více vnímat hru na větším hřišti, s větším počtem hráčů, pochopili systém hry, mluvili více na sebe a začali lépe držet svoje posty a zóny. Sice ústečtí srovnali a pak navýšili skóre, ale my jsme z herního projevu našich hráčů měli dobrý pocit.

SK Slaný U9 – FŠ Litvínov 1:1

V pořadí další tým turnaje, tentokráte z Litvínova jsme nenechali konečně vyhrát a vstřelili jako první gól. Opět byl náš výkon o něco lepší než ty předešlé. O kousek nám utekla výhra, když soupeř snad 2 minuty před koncem zápasu srovnal skóre.

SK Slaný U9 – SK Havran Kryry 2:1

V pořadí první výhru jsme si nechali až na poslední zápas, zde jsme byli po všech stránkách lepší, děti si udělali radost z výhry a pěkného fotbalu.

Turnaj nám ukázal „slabiny“ na kterých pracujeme, nedá se hovořit ani o slabinách vzhledem k tomu, že pouze 2 hráči mají odehráno o dost více zápasů než ti ostatní a někteří mají i za ročník 2013 ve své kategorii odehrané minimum. Přesto se mladší kluci neztratili ve hře. Musím všechny hráče pochválit za vynikající přístup ke hře, odhodlanost, aktivitu, aktivní pressing, který nás zdobí. Nikdo z hráčů se nezalekl větších borců a šli do toho, aby vyhráli, a takový přístup pak zdobí světově známá jména fotbalu.