OFS Kladno, „první volná“


Ve středu 27. 4. 2022 jsme zajeli k dalšímu kolu OFS starších přípravek opět na Slavoj Kladno. V pondělí jsme tam totiž hráli kolo mladších. Trenér Slavoje se trochu divil, jak to všechno stíháme, ale bylo mu to vysvětleno a tak jsme se mohli těšit na další klání. Sestava byla bez jediné omluvenky a nás čekal dvojzápas již zmíněného Slavoje, se kterým jsme se již utkali v přátelském zápase v Unhošti a nám zatím neznámý soupeř SK Braškov. Herní čas, 2×20 minut.

 

SK Slaný – SK Braškov 9:3 (3x Vici, 3x Nikita, 2x Brejší, Max)

Do tohoto zápasu jsme nastoupili s notnou dávkou drzosti. Hráli jsme agresivně hned od začátku utkání. Soupeř měl sice dva urostlejší hráče, dle zápisu tam byli 2x r. 2011, ale to nic neměnilo na tom, že jsme chtěli hrát fotbal. Kluci s Nelčou se neustále snažili kombinovat, i když jim to soupeř svými vysokými balóny kolikrát moc nedovoloval. Hned ve druhé a páté minutě se trefil Nikita a po něm Vici a my byli ve vedení a viděli jsme, že to jde, že to není jen o výšce soupeře, i když opravdu dva z nich byli jednou tak větší než třeba Max nebo Alex. Soupeř se zmáhal akorát tak na odkop od brány, a když už se dostal trochu do hry, naši hráči rychle přistupovali a snažili se presingem získat míč pod svoji kontrolu. Pokyny trenérů soupeře směrem ke svým hráčům byly dosti nefotbalové – zajeď do něj, odkopni to, nakopni to atd., ale to bohužel nebylo vše. Během první půlky zápasu ke mně přišel trenér Braškova a sdělil mně, že hrají pravidlo PRVNÍ VOLNÁ, jestli to takto hrajeme také. Tak jsem mu řekl, že ano, že toto pravidlo známe a respektujeme ho. To jsem ale já nepochopil, jak si to vykládají braškovští. Dle pravidel FAČR malých forem pro hru 5+1 (4+1, zde je rozdíl, že může gólman tzv. „vyvážet“ míč),

viz pravidla: 1. Kop od branky přes půlku hřiště je bez dotyku země či hráče zakázán, první volná přihrávka v PÚ, brankář rozehrává při kopu od branky míč pouze ze země. Hrát na soupeřovu polovinu může z PÚ výhozem z ruky.

  1. Při kopu od brány brankář rozehrává míč ze země. Rozehrou nohou nesmí překopnout půlku hřiště bez dotyku míče země či hráče.
  2. Rozehrává – li hráč kop od brány místo brankáře, nesmí překopnout půlku hřiště. Nahraje – li brankář míč hráči, smí být soupeřem napadán v pokutovém území až po prvním doteku s míčem. Soupeř při rozehře od brány nemůže stát v PÚ.

Trenéři SK Braškov to chápou tak, že jakmile jejich hráč, gólman odkopává od brány, tak je defacto míč pořád jejich a protihráči ho nesmějí získat, vybojovat, ale to se šeredně mýlí. Jakmile jsem vůbec pochopil, co tím chtěl básník říci, nevěřil jsem vlastním uším, proto ta vzrušená debata pár minut o přestávce. My jsme samozřejmě na takovouto hru nepřistoupili, hodně nám potom pomohl i trenér Slavoje, který upřesnil-citoval přímo pravidla z webových stránek FAČR a tak se konečně mohlo hrát dál. Trenéři soupeře toto pravidlo i přesto neakceptovali a pořád si to vysvětlovali po svém.

První půlku, kterou trenéři Braškova zkrátili asi na 14 minut, místo 20-ti, jsme zakončili výhrou 5:2. Klukům s Nelčou jsme o přestávce vysvětlili, jak se věci mají, a šli jsme na druhou půlku zápasu. V té jsme opět herně, rychlostně dominovali my. Druhá půle zápasu nás i dost bolela, několikrát dostali naši hráči do těla, Lukaku to párkrát poznal na vlastní kůži, z toho jednou přímo před zraky trenérů soupeře, kteří vůbec nereagovali, když ho zezadu vzal rukou a pak nohou soupeř. My jsme si to ale nenechali otrávit a dohráli jsme zápas v klidu na vítězství, i když druhá část byla hodně soubojová a rozkouskovaná.

Slavoj Kladno – SK Slaný 4:2 (Alex, Brejší)

Tento zápas byl úplně jiný než ten předešlý. Soupeř měl trochu jinou sestavu než v přátelském zápase V Unhošti, taktéž výškově a některé hráče i rozměrově větší. Na našich hráčích byly vidět trochu obavy. Opět dost soubojů a rozkouskovaná hra, která se ale postupem času přetvářela ve fotbalovou. Bylo vidět dost pěkných akcí z obou stran týmů. My jsme sice byli fotbalovější, ale fyzicky-silově jsme to moc nedávali. Jakmile jsme se dostali k míči a hru roztáhli do šíře hřiště, měl s našimi rychlými hráči soupeř problémy a byly vidět moc pěkné akce. Zápas chudý na góly, první půle 1:1, ve druhé jsme prohráli 3:1. To ale nevadí, jsme rádi, že to kluci s Nelčou nevzdali, bojovali a zaslouží si velké uznání. Takové zápasy prostě budou a nejen v této kategorii, v ml. a st. žácích to budou ještě větší fyzické rozdíly, jen je potřeba se s tím sžít a vyrovnat. A mimo jiné toto chceme naše hráče také naučit, nebát se porovnat se s výškově a rozměrově rozdílnými hráči a do toho souboje prostě jít, „hlava, nehlava“.

Rodičům velké poděkování za podporu a povzbuzování.

S pozdravem

RT