Víkend plný fotbalu


Třetí květnový víkend byl pro naše oba ročníky plný fotbalových akcí. Zatímco ročník 2013 odjížděl na sever Čech do krásného areálu týmu Jiskra Modrá (okres Děčín), ročník 2012 se spokojil pouze s fotbálkem „kolem komína“ – domácí kolo MiniLigy a mistrovské utkání v Panenském Týnci. Zatímco na obou turnajích (v Modré i na MiniLize) si oba týmy museli sáhnout mnohdy na samotné dno svých sil, v Tejnici byl průběh utkání v poklidném tempu. Níže přinášíme komentář k oběma akcím ročníku 2012. Komentář Marka Rolla z kvalitně obsazeného turnaje ročníku 2013 naleznete v samostatném příspěvku.

 

MiniLiga U10

Jak již bylo zmíněno, v sobotu 21.5. se na hlavním hřišti konalo předposlední kolo MiniLigy. Jelikož své soupeře dobře známe, věděli jsme již dopředu, že se bude jednat o nejtěžší kolo. Bohužel nám nemohli v sobotu pomoci Matěj s Vojtou. V týdnu se omluvil Viktor, který chtěl vidět hrát tátu (Zoran mimochodem v sobotním utkání rozhodl o vítězství svého týmu hattrickem) . Naše obavy o účast Jonáše se naplnily už v pátek a tak jsme tým doplnili o Krpiho. Vzhledem k tomu, že tým U9 odjížděl v nejsilnější sestavě na sever Čech, požádali jsme trenéry o poskytnutí aspoň Alexe Phama. Už nepřítomnost Viktora znamenala velký problém. Našeho „špílmachra“ jen těžko nahrazujeme. I když je Adam šikovný a tvořivý hráč, jeho hlavní devízou je hra do defenzivy. Nakonec jsme se rozhodli zaexperimentovat, Viktorovi ofenzivní kvality a Jonyho nepřítomnost nahradit rozestavením alá Jiří Murinho Balla. Klukům jsme naordinovali rozestavení 1-3-1, kdy krajní hráči musí „brousit“ lajnu a naopak obránce musí obsáhnout celou šířku hřiště. Pro kluky to sice nebylo nic nového, podobně jsme už hráli v MPŘ, nicméně jsme byly zvědaví, jak se s tímto popasují zejména krajní hráči a obránce.

SK Slaný – SK Benešov 2:7 (branky: Plíva, Krpata)

V prvním utkání plni očekávání z nového rozestavení jsme nastoupili proti týmu Benešova. Od prvních minut bylo vidět, že kluci se se svými rolemi musejí sžívat. Postupně si ale zvykli a hra nevypadala vůbec špatně, ba co víc. Po krásné individuální akci na pravé straně servíruje Sam míč před branku, kde ho Tomáš uklízí a vedeme 1:0. Jakoby naše branka soupeře opařila a naopak naše borce nakopla. Tlačili jsme se před branku a naopak všechny útočné pokusy soupeře jsme eliminovali ještě před PÚ. Bohužel postupně se přeci jen začala projevovat vyzrálost a kvalita soupeřových hráčů. Benešovští přebírali iniciativu a i po našich fatálních „hrubicích“ šli do vedení a to postupně navyšovali. I když skóre utkání vypadá hrůzostrašně, nebyla námi předváděná hra vůbec špatná. Kluci se prosazovali jak kombinačně, tak i individuálně a do zakončení nám mnohdy chybělo kousek a sžití se s novými rolemi.

 

SK Slaný – SK Roudnice 0:7

Ve druhém utkání nás čekal asi jeden z nejlepších týmů MiniLigy. Roudničtí hned od úvodních minut nenechali nikoho na pochybách, kdo je favoritem a z našich borců si udělali jen slalomové tyče. Nejen, že jsme za toto utkání nevstřelili ani branku, my jsme ani na ní nevystřelili aby taky ano, když jsme se přes půlku dostávali sporadicky. Zjednodušeně řečeno – zápas blbec. Nic se nám nedařilo, chyby v rozehrávkách se kupily a soupeř je trestal.

 

SK Slaný – SKJ Teplice 4:7 (branky: Hunal, Kubát, Plíva a vlastní)

Po propadáku s Roudnicí jsme se utkali s dalším týmem z naší skupiny – Teplicemi. Jakoby se měl opakovat debakl s Roudnicí, tepličtí dávali branky a my nejsme schopni kontrovat. Navíc nás trošku provázela smůla, když Krpi za stavu 0:2 těsně minul branku. Za vcelku už rozhodnutého výsledku přišlo kouzlo již kdysi dávno zmiňovaného Fénixe. Stejně jako on i kluci jako kdyby povstali z popela a na hřišti se děly věci. My jsme začali přitápět pod kotlem modrobílé mašiny a žlutomodrou ponorku jsme pomaličku začali válcovat. Do velmi poklidné atmosféry na lavičce soupeře se pomaličku začal zavrtávat červíček nejistoty a začaly se ozývat i hlasitější pokyny. Aby ne, když z téměř vyhraného utkání se pomaličku rodilo drama. To se bohužel k naší smůle nekonalo, protože soupeřovi se podařilo vstřelit ještě jednu branku a na zvrat už nezbylo příliš času.

 

SK Slaný – Polaban Nymburk 1:2 (branka: Hunal)

Proti týmu z Nymburka jsme nastupovali již s dostatkem páry pod kotlem a odhodláním něco udělat s výsledkem. To bylo vidět hned v úvodu, kdy Honza Hunal orazítkoval tyč soupeřovi branky. Netrvalo dlouho a Adam poslal krásnou kolmicí do brejku našeho hroťáka a tentokrát se Honza nemýlil 1:0. Kluci se už skvěle sžili s rozestavením a to začalo plnit svou funkci. V defenzivě jsme byli minimálně ve třech a do ofenzivy jsme chodili ve čtyřech. Toto rozestavení se soupeřům velice špatně brání a tak jsme při útočných výpadech dělali soupeři velké problémy. Bohužel jsme z nich nebyli schopni nic vytěžit. Naopak soupeř dvěma brankami otočil skóre. V našich řadách mohlo být veseleji, když Sam nahradil na hrotu Honzu Hunala, který si poranil ruku. Po ideální kolmici mezi obránce mohl Sam jít na brankáře, bohužel chybička v převzetí míče a jeden minikrůček navíc ho o tuto výhodu připravil a soupeřovi obránci se stihli zorientovat a Samovi zabránit ve skórování.

 

SK Slaný – SK Kolín 2:2 (branky: Hunal, Kraus)

V posledním utkání nás čekal soupeř z města dechovky – Kolín. Podle dosavadních výsledků do Slaného kolínští trenéři nepřivezli nejsilnější tým, přesto jejich kvalita je nezpochybnitelná a jednalo se těžké utkání do kterého jsme nevstoupili zase nejšťastněji. Po dvou brankách v naší síti to s našimi akciemi nevypadalo zrovna růžově. V té době by si na náš tým asi vsadil málokdo. Kolínští borci jsou přeci jen dobří na míči a kvalitní v zakončení a vedou 2:0. To ale v přípravkových kategoriích nic neznamená. V utkání nahoru dolů se může stát cokoliv a tak se i stalo. Nejdříve Honza Hunal vstřelil kontaktní branku a když Marťas vyrovnal, rozjel se infarktový kolotoč. Šance se střídaly na obou stranách, tepovka rostla nejen hráčů či trenérům, ale i fanouškům a z ochozů se ozývalo hlasité povzbuzování. V této části hry se odehrávala ohromná bitva, která nakonec neměla vítěze. Respektive vítězem byl krásný fotbal a skvělá atmosféra. V tomto utkání předvedl bravurní výkon i brankář. I když měl Ondra nepříliš dobrý vstup do turnaje, jakoby si postupem času vzpomněl na to, co je Ála učí a několika skvělými zákroky zlikvidoval střely soupeře a čtením hry a včasným vyběhnutím i nebezpečně se vyvíjející akce.

 

Předposlední kolo MiniLigy nám za krásného počasí přineslo zajímavá utkání, zajímavou zkušenost a zajímavé individuální výkony. Kluci si na nové rozestavení zvykli velice rychle a řadě klukům i svědčilo. Velkým otazníkem bylo nahrazení Viktora. Adam je přeci jen defenzivě laděný hráč a nemohl tedy Viktora plnohodnotně nahradit a po pravdě ani nenahradil, nicméně ve středu hřiště zahrál velice dobře a zejména defenzivní úkoly si plnil skvěle. Dalším otazníkem byl stoper. Zde celou šířku hřiště musel obsáhnout Dan. Dan je inteligentní hráč se skvělým čtením hry a pohybem v šířce a to potvrdil i v sobotu. Posledním otazníkem byla křídla. Pro kluky to nebylo až tak nic nového, protože po nich chceme pohyb v celé délce hřiště. V sobotu ale museli hrát zodpovědně dozadu, protože za nimi už byl osamocený Dan. Na tomto postu ale přeci jen zaujali dva hráči – Krpi a Sam. O Samovi víme, že díky své rychlosti a pohybové výbavě bude jednou kvalitním ofenzivním pravým obráncem, což v soboru potvrdil do puntíku a předvedl dechberoucí výkon, byl Krpi velkou neznámou. Honza je přeci jen hráčem širšího kádru a tempo MiniLigy by pro něj mohlo být vražedné. Nakonec byl Honza velkým překvapením. Dařilo se mu ať už v oraných, tak i útočných osobních soubojích, dostával se do zakončení a co důležité, po pár minutách pochopil i některé taktické činnosti jako je zavírání či otvírání prostoru. Toto rozestavení je mimo jiné ušité jako na míru Honzovi Hunalovi. Honza je klasický hroťák, jemuž vyhovuje volnost pohybu na polovině soupeře. V tomto ohledu není tolik vázaný defenzivními úkoly a má více prostoru v ofenzivě. Samozřejmě že vedle jmenovaných hráčů předvedli skvělý výkon i ostatní, jen u nich jsme si byli jistí zvládnutím svých rolí a oni naše očekávání naplnili do puntíku.

I když jsme s novým rozestavením slavili poměrně úspěch má i své nevýhody. Nenabízí tolik možností spolupráce v šířce, je založeno na hře po stranách, na druhou stranu má výhody ve větším počtu hráčů v předbrankových prostorech a zahušťování středu hřiště. Dnes už víme, že můžeme takto reagovat na vývoj utkání a měnit rozestavení podle situace na hřišti.

Závěrem bychom chtěli pochválit všechny hráče, předvedené výkony byly až na jedno utkání dechberoucí a kluci se průběžně přibližují ke kvalitám našich soupeřů v MiniLizi, čemuž odpovídají i relativně vyrovnané výsledky či předváděná hra. Nyní nás čeká poslední kolo v Č. Brodě od kterého si slibujeme minimálně dvě výhry a úspěšné zakončení sezóny.

Na úplný konec nemůžeme zapomenout ani na rodiče, nejen na pomoc při stavbě hřiště či cateringu paní Plívové, ale i za skvělé povzbuzování.

 

6. kolo OP SPŘ

Sokol P. Týnec – SK Slaný 5:12 (branky: Viktor a Sam – 3, Fanda a Ondra – 2, Krpi, Máza)

Po sobotním kole MiniLigy nás čekalo již zmiňované 6. kolo Okresního přeboru ve kterém jsme zajížděli do Panenského Týnce. V tomto kole jsme se měli utkat pouze s domácím týmem. Vzhledem k tomu, že se šíře týmu pro OP trochu zúžila, rozhodli jsme se jej doplňovat 2-3 hráči z miniligového týmu a tak se i v Tejnici objevil Viktor či Sam. Tito borci do hry přinesou především zkušenosti z těžkých utkání v MiniLize, ze kterých mohou těžit ostatní hráči. Právě toto bylo vidět v neděli. Viktor se Samem pomohli zvednout výkon miniligovému debutantovi Krpimu stejně tak i Mázovi. Když se na hřišti sešla tahle partička, mělo dění jednoznačný průběh a soupeř se k míči dostával jen sporadicky a mnohdy byly k vidění i skvělé kombinační akce přes celou šíři. Tomu nasvědčuje i výsledek první třetiny, kterou jsme vyhráli 7:0.

Druhá třetina už nebyla až tak oslnivá. Všichni jako by přestali hrát, soupeř hru vyrovnal a na hřišti se konala jen jedna holomajzna. Ještě hůře bylo v posledním dějství, kdy najednou soupeř nastřílel 4 branky a drama bylo téměř na světě !!! Naštěstí se kluci v závěru vzpamatovali, žádné drama nepřipustili a zaslouženě vyhráli.

Na tejnickém pažitu si v neděli splnili své povinnosti Viktor se Samem doplněni o Krpiho. Máza předvedl neuvěřitelné kvality v rozehrávce. Nebyli to ale jen tito borci. Zejména díky jejich kvalitním přihrávkám se do hry mohli výrazněji zapojit i méně zkušení hráči a nemuseli si každý míč vybojovat v souboji. I když většinou tíha zápasu byla na čtyřlístku Viktor, Sam, Krpi a Máza, ostatní předváděli solidní výkony. Právě týmy jako P. Týnec či Zvoleněves jsou ty, kde méně zkušení hráči mohou nabírat zkušenosti, kde se dostanou více do hry a jsou častěji na míči.

V úterý nás čeká další kolo OP, kde se právě s těmito týmy potkáme a můžeme se těšit na další skvělé výkony zejména štírka Filipa.