Zápasový týden U9, 7.kolo OFS a Miniliga 23.5. – 28.5.


Tento týden nám začal opět zápasový maraton a to hned třemi akcemi. První bylo ve středu další z kol OFS st. přípravek ve Slaném sk. „E“, pátek OFS ml. přípravek v Hřebči sk. „A“ a poslední akcí byla sobotní MiniLiga v Nymburku.

V rámci těchto akcí jsme mimo jiné řešili hodně omluvenek a taktéž počasí, to bylo jako na houpačce, takové aprílové, ale…. Chtěl bych poprosit všechny rodiče o pochopení, zápasy se hrají za „každého“ počasí, tzn. pokud není -20 stupňů a půl metru sněhu, není důvod, aby se zápasy, turnaje nekonaly. Pokud je opravdu silný déšť, musíme přijet na plánované utkání a tam se pak rozhodne, zda se bude hrát, či ne, pokud trenéři soupeře (v případě přípravek) tuto akci neodvolají již dříve pro nezpůsobilost hřiště. Úplně stejným způsobem řeší rozhodčí způsobilost hřiště v kategoriích žáků, dorostu a mužů. Podobným způsobem řešíme i tréninky, tzn. dle předpovědi a aktuálního stavu počasí na radarech ČHMU. V obou případech tento týden sice před zápasy dosti pršelo, ale v momentě začátku zápasu nebo tréninku již bylo krásné počasí a hřiště bylo v dobrém stavu.

 

  1. kolo OFS starších přípravek sk. „E“

SK Slaný – SK Braškov 9:1 (4x Vici, Brejší, Nelča, Max, Alex, vlastní)

V tomto kole k nám na domácí hřiště přijeli soupeři z Braškova a Unhoště. Domácí trávník svou úpravou úplně vyzýval naše hráče k dalším bojům. Vzhledem k tomu že braškovští přijeli v omezeném počtu, hrálo se na žádost trenérů pouze 2×15 minut. My jsme se položili do zápasu s velkým sebevědomím a hned po šesti minutách jsme vedli hattrickem „bombarďáka“ Viciho po rychlých akcích o 3 góly. Nové rozestavení, které jsme si vyzkoušeli na MiniLize, nám svědčí a je pro nás svým ofenzivním pojetím na míru stavěné. Pokrytá šířka hřiště v případech obranné fáze, kdy po zisku míče krajní záložníci vyrážejí do útoku a podporují jediného útočníka, se nám stala vlastní a kluci s Nelčou plní svoje úkoly velmi dobře. V dalších minutách naše nadšení trochu ochablo, přizpůsobili jsme se pomalejšímu stylu hry soupeře a tak se hrálo více méně ve středu hřiště. Až ke konci první půle Alex velmi pěkně vybojoval míč, přešel přes dva hráče po lajně a naservíroval ho od rohového praporku na nabíhající Nelču, která se nemýlila. Krásnou střelou pak ještě korunoval konec první půle Brejší a my jsme šli po pauze do té druhé. Ta už nebyla tak plodná na góly, tempo jsme trochu zpomalili, ale přesto jsme hrou dali soupeři šanci pouze na jeden gól. Postupně se pak ještě trefili Alex, Max a soupeř vlastním gólem.

SK Slaný – TJ Unhošť 10:6 (5x Kulíšek, 3x Brejší, Vici, Alex)

Tento zápas byl úplně jiný oproti předchozímu, byl hraný v rychlejším tempu a soupeř byl kvalitnější. Proto nám i vycházely kombinace, přihrávky a celkově nebyla nouze o pěkné akce z obou stran. V prvním zápase úřadoval od začátku Vici, v tomto zase Kulíšek, opět po 6 minutách 3 góly. Jenže soupeř se z toho nepoložil a pěknými akcemi snížil o dva góly. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, opticky i herně jsme byli na hřišti lepší a důraznější, a proto opět po gólu Kulíška a pak výstavním gólem od obou tyček do brány Brejšího navyšujeme naše vedení. Do druhé půle na nás vlétl soupeř a opět snížil o dva góly, ale to bylo na delší dobu vše. Pak opět úřadovali naši hráči a v rozmezí pár minut jsme vstřelili 4 góly Brejším, Kulíškem a Vicim. Za zmínku stojí krásná akce na konci utkání, kdy Brejší po zisku míče na vlastní půlce poslal asi 10 metrový pas na Alexe do brejku, ten si zpracoval míč do náběhu a naštěstí se nemýlil.

V rámci těchto utkání si kluci s Nelčou opět osvojili nové rozestavení, postupně si každý vyzkoušel jinou pozici na hřišti, tak, aby byl využitelný na každém postu. Samozřejmě, že víme, který post komu nejvíce sedí, ale proč hráče nevyzkoušet i v jiných pozicích. Profilování hráčů na konkrétní posty se řeší až ve starších kategoriích.

Rodičům velké díky za povzbuzování a stánku Najmanových za logistickou podporu a plná pozápasová bříška.

 

  1. kolo OFS mladších přípravek sk. „A“

V pátek jsme absolvovali další z kol OFS na hřišti v Hřebči. Počasí, jak asi každý už ví, nebylo vskutku přívětivé, po cestě do Hřebče ještě v 16:15 lilo jako z konve. Ale předpověď dle radaru ČHMU předvídala roztrhanou oblačnost s mírným deštěm. Vzhledem k tomu, že jsme řešili 3 omluvenky a jednu pozdní byli na tyto zápasy donominováni „starší“ kluci, a to Brejší, Max a Alex. Počasí se začalo před úvodním hvizdem uklidňovat, soupeř z Buštěhradu byl taktéž připraven v plné síle, a tak se začalo o 20 minut dříve.

SK Buštěhrad – SK Slaný 0:7 (2x Nikita, Mára, Myškin, Jára, Alex, Brejší)

Soupeř měl snad dvě pětky na střídání, my dva hráče. To ale není měřítko, protože kolikrát našim klukům svědčí více fyzické zátěže a delší zapojení se do hry než časté střídání. A tak tomu bylo i v Hřebči. V bráně se střídali Alex s Brejším, kteří, jak je naším zvykem byli v podstatě stopery a hlavně jsme je chtěli trochu pošetřit na MIniLigu druhý den. Kluci se pustili do hry a už od začátku soupeře k něčemu výraznějšímu nepouštěli. Ne že by soupeř byl špatný, ale nedokázal okamžitě reagovat na naše rychlé rozehrávky a přechody do útoku. Několikrát se do slibných situací dostal Myškin, který však svojí zbytečnou zbrklostí buď nemířil přesně, nebo se mu střela nepovedla. Marek měl také pár zbrklých pokusů, ale při jedné akci se mu míč konečně dostal na jeho levou (silnější) nohu, a tak otevřel skóre. Jára byl ze začátku zápasu jakýsi zakřiknutý, ale postupem času se dostal do zápasového tempa a snažil se co nejlépe rozdávat míče spoluhráčům. Nikitovi se po několika slabších výkonech z předchozích zápasů dařila souhra a postupem času se více osmělil. Obranná trojice rozdávala kvalitní přihrávky na své spoluhráče v útoku a tím náš tlak stoupal. Zanedlouho se v krátkém časovém úseku trefil 2x Nikita a pěknou gólovou akcí ho doplnil Jára. Soupeř nevěděl jak reagovat na naše rychlé přenášení hry, a tak po Alexovi, Brejším se konečně mohl radovat i Myškin po dobrém pressingu a krásnou střelou do brány. Konec zápasu jsme si už pohlídali i vzhledem k vynikajícím obranným zákrokům a přenesením hry Maxe a tak jsme dohráli s nulou.

TJ SK Hřebeč – SK Slaný 5:9 (2xMára, Myškin, 3x Alex, Brejší, Nikita, Max)

To druhý zápas byl úplně jiný než ten předchozí. Soupeř na nás vlétnul a než jsme se rozkoukali, záhy jsme dostali dvě branky. Důležité bylo, že jsme nepřestali hrát a bojovali ze všech sil. Na hřišti se odehrávalo plno osobních soubojů, mladší kluky jsme nechávali záměrně delší dobu na hřišti, aby si zvykali ne dlouhodobější zatížení. Skóre otevřel Brejší následován Myškinem, který se pěkně rozjel. Následoval ho i Marek 2x, který po jedné přihrávkové akci dostal míč od Alexe středem hřiště, krásně si ho zpracoval přímo do pohybu dopředu a vypálil nechytatelnou střelu svojí pověstnou levačkou. Hřebeč se nedala a snížila, pak jsme však už úřadovali pouze my a po brankách Maxe, Nikity a Alexe jsme zaslouženě zvítězili.

V tomto dvou zápase bylo vidět, že si kluci rozumí a umí se sehrát. Rozdíly „mladší, starší“ jsou samozřejmě znatelné, je zde rozdíl 3 roků tréninků, ale souhra nám půjde a budeme k tomu kluky směrovat. Další zápasy si i mladší zahrají v soutěži starších přípravek, který již od září náš ročník bude muset stejně hrát, tak, aby si vyzkoušeli nový herní systém, větší hřiště i míč a otrkali se i ze starších soupeřů.

Torzu rodičů velké poděkování za podporu a povzbuzování.

 

MiniLiga U9 Nymburk

V sobotu za velmi pěkného slunečného dne jsme zajeli na další kolo MiniLigy, tentokráte do Nymburku. Velmi pěkný areál u Labe nás mile překvapil zázemím a počtem hracích ploch. Omluvenky nebyly žádné a kromě dvou soupeřů, s kterými jsme ještě nehráli – tedy Kolín a domácí Polaban Nymburk, jsme se už setkali, takže jsme věděli, do čeho jdeme. Kvalitní soupeři s nátlakovou hrou, technicky a herně vybavení, hodně fyzických soubojů a ani půl metru hřiště zadarmo. Hrálo se 1×20 min., 5 zápasů.

SK Slaný – SK Kladno 4:4 (Vici, Roll, Lukaku, Nikita)

Nám dobrý známý soupeř z okresu neponechal nic náhodě a od začátku zápasu do nás bušil. My jsme byli takový jakoby ospalí, všude jsme byli později, dokonce ani nám vlastní osobní souboje jsme nějak nechtěli podstupovat. Nevím, jestli to bylo tím, že „začalo jemně pršet a bylo chladno“, ale prostě naše hra se nedařila. Kladenští šli dvěma góly do vedení a my jsme v ospalé hře pokračovali. Z ojedinělé šance se krásně prosadil Vici, ale to bylo na delší dobu zase vše. Po rohové standardní situaci, kdy Brejší naservíroval míč Lukášovi a ten se nemýlil, jsme se jakoby zmohli na lepší pohyb a důraz. Všichni se výkonnostně zvedli a to jsme pečetili brankami Lukakua a Nikity. Soupeř bohužel ke konci kontroval a tak jsme z prvního zápasu odcházeli smírně.

Polaban Nymburk – SK Slaný 2:1 (Kulíšek)

Tento zápas byl celý jen o štěstí pro domácí. Hra byla pomalá, opět plno i bolestivých soubojů, kdy Vici dostal regulérně loktem do obličeje od asi nejlepšího hráče nymburských. Celý zápas jsme byli sice lepším nebo spíše fotbalovějším týmem, ale štěstěna na naší straně nebyla. Skóre otevřel Kulíšek pěknou průnikovou akcí, to bylo na dlouhou dobu vše. Nehráli jsme špatně, ale prostě tomu chybělo zakončení. Tak se do toho pustil soupeř a z pěkné střely skoro z půlky hřiště propálil, co se dalo. V trošičku infarktovém závěru měl opět štěstí soupeř, a proto jsme odcházeli s jedinou porážkou z turnaje, právě z tohoto zápasu.

SK Slaný – FK Čáslav 5:3 (2xVici, Brejší, Nikita, Alex Pham)

V tomto zápase šli do vedení v první minutě hosté, ale to bylo na dlouhou dobu vše. Po celý zápas jsme byli lepším a agresivnějším týmem. V závěru sice soupeř hru zdramatizoval dvěma brankami během minuty, ale svoji hrou jsme pak pečetili konečné vítězství. V tomto zápase se poprvé v MiniLize trefil Alex Pham krásnou dělovkou ze středu hřiště.

 

Sparta Kolín – 2:3 SK Slaný (Vici, Rollík, Alex)

Celkově vyrovnaný zápas, kde se štěstěna přiklonila blíže k nám. Kvalitní soupeř s dobře technicky vybavenými hráči docela v pohodě odrážel naše útoky. Dlouho se na hřišti nic nedělo, tedy v podobě vstřelené branky až to vzal na sebe opět Vici a vstřelil úvodní gól utkání. Soupeř se nezaleknul a záhy po naší brance opětoval do naší sítě. Pak se většina zápasu hrála ve středu hřiště s mnoha přerušeními v podobě autových vhazování a rohů, tzv. se hra rozkouskovala a neměla tudíž plynulý přechod k založení nějaké útočné akce. Až skoro ke konci zápasu jsme šli do vedení Lukášovým gólem, soupeř však opět odpověděl, na to konto ještě přispěl brankou Alex necelou minutu do konce a bylo po zápase.

SK Roudnice – 5:5 SK Slaný (2xLukaku, Vici, Alex, Brejší, Kulíšek)

Zápas jako na houpačce, ve středu hřiště plno osobních soubojů, kdy ani jeden ze soupeřů nechtěl dát tomu druhému nic zadarmo. A tak to má být. Sice pro oko fotbalových rozumbradů ne moc pohledné utkání na akce, zato si kluci s Nelčou sáhli hodně na dno svých už tak ubývajících sil. Do vedení šel asi už tak trochu tradičně na tomto turnaji soupeř. My jsme ale za pár minut snížili chladnokrevnou střelou Lukakua a navýšili ještě vedení Kulíškem a Brejším. Soupeř se ale nezlomil a zlobil dál. Ještě v 15-té minutě jsme vedli 4:3, když pak po nádherné akci, kdy Brejší odcentroval údajně metr za čarou (my jsme byli na druhé straně, takže jsme se nemohli k výrokům rodičů vyjádřit a naši rodiče byli taktéž dál od situace) našel Lukakua a ten opět chladnokrevně z voleje vsítil. Ano, pro nás vsítil, protože to byla nádherná fotbalová akce. Pro skóre a na body nám je to jedno. Nakonec bez tohoto gólu remíza. Někdo sice plakal, ale my jsme byli spokojeni.

Celkově nám turnaj ukázal, že pokud jsme do týmu zařadili kluky, kteří ještě nemají tento systém hry osvojený, nastává problém, v podobě propadání míčů a akcí za naši záložní řadu. Chceme co nejvíce a čím dál častěji integrovat „mladší“ hráče do tohoto stylu hry, aby si na něj zvykli a chápali ho. Kvalitně obsazený turnaj MiniLigy nám dovoluje se utkat s týmy, které bychom na okresní úrovni ani ve starší přípravce, kterou hrajeme, jinak nepotkali. Chceme, aby kluci s Nelčou hráli tyto těžké zápasy, protože jen ty i s následným zaměřením se v tréninku je posouvají dál. Je zapotřebí, aby hráči co nejvíce chodili na tréninky, protože u některých je docházka poslední dobou docela chabá. Již teď jsme se na to zaměřili, a pokud opravdu nebude alespoň 60% docházky, tito hráči nebudou mít nominace na zápasy. To neberte jako vyhrožování, ale potřebu zlepšit individuální výkony a tím celý tým přiblížit výkonnostně.

Ještě jednou, díky všem rodičům za povzbuzování a podporu na zápasech, děti to potřebují.

S pozdravem

RT