MU 31.5. a 2.6.


Tento týden bylo na programu v úterý 31.5.2022 8. kolo OFS mladších přípravek a ve čtvrtek 8. kolo OFS starších přípravek. Poprvé na jaře jsem vedl zápas mladších přípravek, abych viděl naše hráče, kteří u nás hrají kratší dobu. Chceme postupně kluky kratší dobu hrající doplňovat ke klukům déle hrajícím. Kluci „mladší“ jsou zvyklí v Ml. Přípravce hrát formaci 2+2  a ve starší přípravce hrajeme formaci 1-3-1, ve starší přípravce se hraje 5+1 hráčů oproti mladší přípravce, kde se hraje 4+1. Pro přechod z mladší přípravky je dobré trénovat formaci 1-2-1 a ve starší přípravce přecházet z formace 2-1-2 na zmíněnou formaci 1-3-1. Hráči hrající 4 roky plynule přecházeli z formace do formace a na trénincích se hlavně trénovalo 1v1 max. 2v2 a drilovaly se dovednosti s míčem. Hráči, kteří tu s námi jsou necelý rok, nemůžou dosahovat herních a dovednostních kvalit jako hráči déle hrající, proto jsme se je pro jaro snažili oddělovat. V úterý jsem viděl velký progres u všech hráčů, kteří jsou s námi krátkou dobu. Po tomto týdnu mě utvrdilo, že jsme udělali dobře, přihlásit dvě soutěže a kluky rozdělit. Kdybychom kluky spojili, tak „mladší“ kluci by se nedostávali tolik do hry a jejich zlepšování by bylo pomalejší.

 

OFS mladších přípravek sk. „A“

SK Slaný – SK Kladno 3:10 (2:5) (Alex Pham, Nikita, Luky Kubenka)

Hned na úvod těžký soupeř. Tým s kterým se potkáváme v Mini lize. Pro naše kluky tvrdý oříšek. I když výsledek vypadá hrozivě, poločas byl 2:5 a tři minuty před koncem zápasu 3:6 a za tohoto stavu, kluci měli šance, které neproměnili. První gól padl po krásné souhře Nikity a Alexe. Druhý gól padl po pěkné střele Nikity. Třetí gól dal šibalsky Lukaku rovnou z rohu. Mám tu zapsanou i individuální akci Radka Hermanna. Nebál se vzít míč, projít obranou a krásně vystřelit. Škoda, že to neskončilo gólem.

SK Slaný – SK Hřebeč 6:9 (3:5) (3x Luky K., Radek, Alex Pham, Nikita)

Kluci do začátku zápasu nastoupili ve velkém tempu a Luky dvěma góly v úvodu překvapil soupeře. První gól dal individuální akcí a druhý po spolupráci s Nikitou. Možná se nechali naši borci strhnout úvodními góly a přestali bránit. V desáté minutě bylo skóre 2:5. Před koncem poločasu si Radek vzal míč a pěknou ranou do „vinglu“ stanovil poločasové skóre na 3:5. V poločasové přestávce jsme s kluky probrali hlavně obranou činnost. Zatím pozičně tápají a hledají si místa, ale to si musí každý prožít sám a zjistit co je nejlepší. Musím zmínit i průběh zápasu. My trenéři raději kluky po nepovedené akci vystřídáme a hned to s nimi probereme, aby věděli konkrétně co udělali špatně po několika minutách se toho stane tolik, že by si dotyčný nepamatoval určitou akci. Máme rádi i od nich zpětnou komunikaci, jak tu akci vnímali oni. Tímto rodiče prosím, aby během zápasu dětem nedávali pokyny, kde mají stát, ať přihrají, ať se vrátí na naší půlku a podobně. Mají potom zmatek z toho co a kde mají hrát. Od toho jsme tam my trenéři, kteří vědí jakou taktiku zrovna dotyční hráči mají. Spíše je dobré je povzbuzovat pokyny jako bojuj, běhej, ale pokyny např. přihraj jsou úplně nejhorší, protože děti v tomto věku jsou sobci a nemají periferní vidění, takže je musíme nechat si to prožít, aby přihrávky používali zažitým automatizmem. Druhý poločas byl pěkný, bojovný. Góly dali Alex, Luky zase po krásné individuální akci a poslední gól dal po střele Nikita.

Alex Pham mě hodně překvapil. Víme, že je technicky šikovný, ale v sobotu na Mini lize neměl čas ani prostor k tomu udělat kličku, problém měl i s přechodem na jiný počet hráčů a formaci. Dnes to byl jiný Alex. Dovoloval si 1v1, dělal přešlapovačky v rychlosti. Je vidět, že si v mladší přípravce více věří. Adam Myška má v sobě také vzít míč a vystřelit, což potvrdil ve čtvrtek, ale musíme u něj i u ostatních zapracovat na zpracování míče a přihrávce. Většina kluků používají při přihrávce vnější nárt „šajtli“ a někdy to vypadá, že si poraní nohu. Je potřeba dál pracovat na individuálních dovednostech. U Adama je problém, že po nějaké době cvičení přestává vnímat, takže nějaké drilové cvičení u něj nemá význam, protože po několika opakováních nám odchází s myslí někam jinam. 😊 Není to nic výjimečného, akorát se musí tréninková jednotka upravit tak, aby to všechny děti bavilo. Proto fotbal hrajeme. Líbil se mi i Honzík Švarc. Na tréninku je spíše vzadu a do ničeho se moc nehrne, ale v zápase se nebál udělat kličku a přihrát. V jednom ze zápasů byl brankářem, hodně toho chytil a pěkně rozehrával. U Martina Kučery a Járy Vrány je vidět, že mají nízkou účast na tréninku. U obou nevidím žádný posun za tento půl rok. Radek Hermann mě také překvapil, jak dokázal při převzetí míče zrychlit a vystřelit. Nikita je technicky vyspělí, ale bohužel jazyková bariéra jeho výkony snižuje. To samé bylo u Alexe Phama, ale potom co začal rozumět a teď už na některé akce začíná odpovídat jak to cítil on, tak už je vidět velké zlepšení. Nikita potřebuje čas, aby se začlenil do kolektivu. Lukaku už je zkušenější hráč a některé individuální akce byly nádherné.

 

OFS starších přípravek sk. „E“

SK Slaný – TJ Unhošť 8:1 (4:1) (2x Brejší, 2x Vici, Míša, Alex, Adam, Lukaku)

Výsledek vypadá dobře, s provedenou hrou nejsem spokojen. Celý zápas byl ospalí, bez důrazu. Z toho pramenilo spoustu neproměněných akcí. Tím, že borci se tolik nesoustředili, často přestřelovali branku nebo šly střely vedle. Musím pochválit Adama Myšku, který celý zápas plnil úkoly, které jsem mu dal a byl svou pracovitostí odměněn gólem z dorážky. Neříkám, že kluci hráli úplně špatně, ale máme po jejich předešlých výkonech vyšší nároky. 😊

 SK Slaný – TJ Unhošť 12:2 (3:1) (4x Vici, 2x Luky Roll, 2x Max, Míša, Adam, Lukaku, Brejší)

Jak jsme zakončili první zápas, tak jsme začali druhý. Bez důrazu, nabíhání si do volného prostoru. Ptal jsem se kluků o poločas, jestli je to dneska baví. Všichni odpověděli, že ano. Má odpověď byla, že to není vidět. Pěkná odpověď byla Lukyho Rolla „vypadá to, že je chceme nechat vyhrát“. Přesně to od hráčů chceme, zpětnou vazbu od nich. Hned to byl jiný tým. Vrátila se chuť, bojovnost, klid v zakončení, takže nakonec jsme všichni byli spokojení.

Další věc, kterou bych rád zmínil. V RT tento týden se řešilo obsazování soutěží v příští sezóně. Všichni jsme se shodli, že pro déle hrající hráče nemá smysl pokračovat na okresní úrovni. Rádi bychom, aby byly převážně zápasy na krajské úrovni, aby rozvoj našich hráčů měl pořád stoupající tendenci s tím, že budeme častěji kluky kratší dobu hrající doplňovat a pomalu přestat tým rozdělovat. Vše záleží na nich a na jejich účasti v tréninkách.

Ještě chci poděkovat rodičům u déle hrajících hráčů (omlouvám se u „mladší“ jsem docházku nesledoval), za účast na zápasech. Toto jaro je doopravdy zápasu hodně, Mini ligu a soutěž starší přípravky jsme zatím odehráli s minimem omluvenek. Je to pro nás všechny časově náročné, ale když vidíme jak ty naši borci hrají krásný fotbal, tak to stojí za to!

S pozdravem RT