Kolotoč Krajského přeboru se roztočil ve Velvarech


V sobotu 10.9. se roztočil kolotoč nového projektu Středočeského krajského fotbalového svazu ve Velvarech. Po mnoha letech spustil i SKFS Krajský přebor starších přípravek a náš klub do této soutěže přihlásil týmy obou ročníků. Jako první do této soutěže vstoupil tým U11 ve Velvarech. Našimi soupeři ve skupině jsou vedle Slovanu Velvary týmy Unhoště a SKP Rakovník. Pro naše starší borce je tato soutěž o to větší zkušeností, protože je v této soutěži připravujeme ne příští sezónu a se soupeři jsme se dohodli, že budeme hrát zatím ve formátu 6+1 a následně bychom přešli na 7+1.

SK Slaný – Slovan Velvary 3:6 (branky: Plíva – 2, Zápotocký)

Prokletí velvarských jakoby nebralo konce. Hned od úvodních minut byla na našich kopačkách vidět nervozita a strach z toho kolik nám to Velvary nandají. To vše potvrzovala i hra soupeře, který na nás vlétnul a skoro polovinu utkání se hrálo na naší půlce. Velvarští borci byli v této fázi hry jak vosy. Okamžitě napadali, byli důrazní v osobních soubojích, rychlí po ztrátě míče. Z toho pramenila i jejich výrazná převaha. My jsme se ale postupem času osmělovali a častěji se dostávali na jejich polovinu a dokonce i do zakončení a v závěru hry jsme se i „uhnízdili“ na soupeřově půlce. Díky naší zlepšené hře jsme nakonec odvrátili potupného tenisového kanára.

 

SK Slaný – SKP Rakovník 3:6 (branky: Zápotocký – 2, Kraus)

K druhému utkání jsme nastoupili proti rakovnickému týmu. S klukama z rakovníka jsme se potkali pouze jednou a to bylo hodně dávno. Nevěděli jsme tedy, co od nich můžeme očekávat. Přesto jsme věřili v zajímavé a vyrovnané utkání. Bohužel ale v tomto zápase jsme netušili co můžeme očekávat od našich borců. To co jsme viděli na hřišti byl úplně jiný tým, než jsme byli zvyklý (Pozn. redakce: nepočítám předchozí zápas, k tomu se vrátíme v závěru). Hned úvod vypadal, že na hřišti pobíhají děti, které viděli míč poprvé. Věci, které drilujeme na každém tréninku, stejně tak věci, které máme již dávno osvojené jako by nebyly. Když se nám podařilo převzít míč, tak hurá minimálně mezi dva soupeře místo do volného prostoru. První kontakt na 3 metry a následný souboj či ztráta, nedostupování hráčů a další věci, které už dávno umíme byly fuč. Není tedy divu, že nás soupeř válcoval a právem porazil. Náplastí na téměř infarkt pro trenéry a asi i rodiče byla akce v poslední minutě, kdy jsme na pravé straně získali míč, ten pokračoval přes levého obránce krásnou kolmicí po lajně a na konci celé akce zakončoval Marťas. Proč jsme takovýchto akcí neviděli více 🙁

 

SK Slaný – TJ Unhošť 8:2 ( Branky: Kraus – 3, Plíva, Milutinovič, Kapusta, Kubát, Silný V.)

V posledním utkání jsme nastoupili proti týmu Unhoště. Po předvedené hře s rakovnickými jsme se obávali výkonu našich borců i v tomto utkání. Nakonec se vše v dobré obrátilo a na hřišti byl pouze jeden tým. Možná, že se i do našeho projevu promítla změna v rozestavení, kdy jsme na hrot zkusili postavit Krausika, který se vždy tlačil k lajně a naopak na lajnu jsme místo něj postavili Tomáše Plívu. Je ale pravdou, že unhoští borci působili unaveným až odevzdaným dojmem. My jsme měli na vše spoustu času a i když došlo k chybě v převzetí míče či přihrávce, dokázali jsme vše ještě zachránit a udržet míč. Nakonec jsme tedy z Velvar odjížděli s lepším pocitem a vyhlídkou na příští kolo, které ve stejném složení sehrajeme za čtrnáct dní na domácím hřišti.

 

První kolo bylo pro nás velkou prověrkou, prověrkou toho, co jsme za prázdniny zapomněli a jak jsme schopni se navíc popasovat s jiným hřištěm a jiným rozestavením. Systém 6+1 se už trošičku podobá velkému fotbalu. Je zde potřeba mimo jiné zapojit i jisté taktické prvky jako posouvání, přenášení těžiště hry. Zavírání prostorů v defenzivní činnosti a zvětšování hřiště při ofenzivní činnosti. I když kluci tyto návyky měli ze systému 5+1 vcelku osvojené, zde je to o trošičku složitější a očekávali jsme s tímto malé komplikace. Což se i stalo a nemůžeme to klukům vyčítat. Co nás ale vcelku zaskočilo a dost nemile, byla práce s míčem a pohyb na hřišti. To jsou věci, které kluci uměli a vcelku dobře. Když pomineme první utkání, kde velvarští opět nezklamali a údajně měli na hřišti 4 hráče ročníku 2011 🙂 , tak zejména s Rakovníkem jsme působili jako v předpřípravce. Chyběla týmová spolupráce, nabídka na přihrávku, pomoc spoluhráči, kterého zavírají dva soupeři. Ani nemluvě o práci s míčem, převzetí či zakončení. Bez těchto atributů nemůžeme být v konkurenci krajských týmů úspěšní. Důležitým aspektem naší hry byla defenzivní činnost záložníků, respektive přepínání. Zde kluci zůstávali hodně vysoko bez ohledu na těžiště hry.

Velice důležitý a potřebný byl pro nás zápas s Unhoští. Ne ani proto, že jsme vyhráli vysoko, ale kluci si mohli v klidu vyzkoušet to, co po nich budeme chtít. Věříme, že příští kola budou lepší a lepší, že na jaře se můžeme těšit na systém 7+1 a v příští sezóně si ti nejlepší vyzkouší i KP U13.

Závěrem ještě velké poděkování rodičům a fanouškům a příští kolo snad bude veselejší a minimálně vyrovnanější.